023

 

من ِ او (رُمان)

رضا امیرخانی

 

 

داستان مربوط به زندگی فردی به نام علی فتاح است و عشق پاک او با دخترخدمتکار خانواده اش به نام مهتاب که به دلیل اعتقاد علی به عشق پاک تازمانی که از عشق راستین خود مطمئن نشده از ازدواج امتناع می کند و در خلالداستان از راهنمایی های درویشی مصطفی نام، از سلسله‌ای نامعلوم کمک میگیرد که نقش مهمی در داستان نیز دارد. راوی، قهرمان داستان هم هست وماجراهای زندگی خود را از کودکی تا لحظهٔ مرگ، روایت می‏کند.

علی فتاح / من محور اصلی این رُمان عاشقانه ی قدری متفاوت است / هستم . شخصیتی که از کودکی تا مرگ خود را تصویر می کند / می کنم . ابتدا سال هزار و سیصد و دوازده شمسی است ، البته در اصل سال 1320 سال ِ شمسی است ، تازه آن هم فقط برای کریم نه برای من / علی / او ....

و پایان داستان هم در همین سالهای خودمان می گذرد . و خواننده دائم بین این دوره ی زمانی پرت می شود .

نه ! حرفم را عوض می کنم ، پرت نمی شود . درست تر است که بگویم : خواننده بین این دوره ی در رفت و آمد است . یعنی با گره ها و نشانه هایی که نویسنده بر جا می گذارد هیچ گاه رشته داستان از دست خواننده در نمی رود .

هر چند از نظر احساسی با پایان داستان مشکل دارم امّا پایان هم از نقاط قوت کتاب است . معمولی ، متفاوت ، واقعی ، رویایی ، تلخ ، شیرین ... !

این هم چند خطی از کتاب :

"امّا علی از رو نرفت.نشست و آرام برای خود زمزمه کرد:«مه تاب» ته ِ دلش دوباره لرزید . دوباره زمزمه کرد ، دوباره لرزید . خوش حال بود که در دلش چیزی دارد که می تواند بلرزاندش . حالا او هم برای خودش چیزی ، رازی ، یا کسی داشت ! "

"آدم و حیوان فقط در خندیدن توفیر می کنند . آدم ها ــ اگر آدم باشند ــ می فهمند که به همه چیز بایست خندید . انما الحیوه الدنیا لعب و لهو ... به همه چیز بایست خندید ؛ حتی به رفتن ِ هفت کور تا پاریس .... "

 

 

 

مشخصات کتاب :

 نام کتاب : من ِ او

نویسنده : رضا امیر خانی

ناشر :  سوره ی مهر

موضوع : رُمان

چاپ بیست و ششم 1387

قیمت : 5500 تومان


/ 0 نظر / 27 بازدید