019

 

عقاید یک دلقک (رُمان)

هانریش بُل

Ansichten eines Clowns

Heinrich Theodor Böll


بعد از مدتهای طولانی بالاخره اینجا هم آپ شد . چند روزی که مریض بودم و توی خونه بودم فرصت کردم یه کتاب جدید بخونم . البته اون کتاب "عقاید یک دلقک" نبود . یکی از آثار میلان کوندرا بود که توی پست بعدی معرفی اش می کنم . عقاید یک دلقک رو شاید یک سال پیش بود که خوندم و تصورم این بود که معرفی اش کردم ولی کامنت دوستان باعث شد که متوجه تصور اشتباهم بشم و این شاهکار هانریش بُل رو هم به لیست کتابها اضافه کنم .

بریم سراغ معرفی کتاب :

به اعتقاد من, عصر ما تنها شایسته ی یک لقب و نام است:«عصر فحشا» . مردم ما به تدریج خود را به فرهنگ فاحشه ها عادت می دهند.

تصور کنید شما یک دلقک هستید ... یک دلقک واقعی ... با یک دماغ قرمز و گرد و دهانی تا بناگوش باز ... ساعت کاری تموم میشه و حالا شما دیگه دلقک نیستید ــ نباید باشید ــ ... حالا یه آدم معمولی ، عاشق ، پر کار ، بی دین ، با یه همسر کاتولیک که نمی تونید باهاش رسمن ازدواج کنید ... در ضمن شما مالوخولیا و سردرد هم دارید ... دلقک داستان شرایطی شبیه به این داره ... ماری ، به عنوان همسرش و به خاطر عقاید مذهبی اش اونو ترک می کنه و حالا دلقک قصه برای التیام بخشیدن به این رنج و درد و همچنین مالیخولیا و سردرد شدید به الکل پناه می بره ... اما " دلقکی که به مشروب و الکل پناه ببرد ، خیلی سریعتر از یک شیروانی ساز مست سقوط خواهد کرد." .... اینو خود دلقک میگه ... کمی که در داستان پیش برید متوجه میشید که شما دارید دنیای زشت اطراف رو از دید یک دلقک نگاه می کنید ... این دید گاهی شبیه یک دید فلسفی میشه ... تنها خوبیه این دلقک اینه که کاملن می دونه چه دردسرایی داره و حتی چه دردسرایی و از کجا و چه موقع ممکنه براش برسه ... دلقکی عاشق ، مست ، با یک پای زخمی ، بدون پول ، بدون همسرش ، بدون خانواده ، در شرایطی که روز به روز بدتر می شود ... استادانه شما را در غم خویش شریک می کند .

هانریش بل نویسنده کتاب برنده ی جایز نوبل ادبیات در سال 1972 شد .

 

مشخصات کتاب :

نام کتاب : عقاید یک دلقک

نویسنده : هانریش بُل

مترجم : محمد اسماعیل زاده

موضوع : رُمان

چاپ هفتم 1386

ناشر : نشر چشمه

قیمت : 3700 تومان

 

/ 0 نظر / 30 بازدید