022

 

 

وداع با اسلحه

ارنست همینگوی

A Farewell to Arms

Ernest Hemingway

در همین ابتدای کار توصیه می کنم اگر به تازه گی رمان "ناتور دشت" رو تموم کردید بالافاصله بعدش "وداع با اسلحه" رو شروع کنید .

دلیل این حرفم اینه که شما توی این دو تا رمان دو نسل متفاوت رو با فاصله ی نسبتن زیاد ــ هولدن کارفیلد در ناتور دشت و از نسل بعد از جنگ جهانی دوم و فردریک هنری در وداع با اسلحه از نسل جنگ جهانی اول ــ می تونید با هم مقایسه کنید و با تعجب نزدیکی های بسیاری رو بین این دو شخصیت از دو نویسنده متفاوت از دو نسل متفاوت ببینید .

در این رُمان خواننده قدم به قدم با شخصیت داستان پیش می رود تا جایی که جذب او می شود و بعد خود را جای او می گذارد .

جنگ است ، جنگ جهانی اول . ایتالیا . یک سرباز آمریکایی که برای ارتش ایتالیا می جنگد . ولی گاهی فراموش می کنی که وسط جنگ هستی . او میهن پرست است . زخمی می شود . به بیمارستان می رود . عاشق می شود . فراموش می کند . . .

جنگ چیز مزخرفی است . میهن پرستی چیز مزخرفی است . احساس مسئولیت چیز مزخرفی است . عشق چیز مزخرفی است . زن موجود مزخرفی است . فرزند دار شدن مسئله مزخرفی است . همه ی اینها دست و پا گیرند انگار . زندگی چیز مزخرفی است ....

نتیجه گیری که ممکن است با پایان شاهکار داستان بکنید و همان چیزی باشد که من فهمیدم اینکه ، انسان برای کار خاصی اینجا نیست . ما زندگی می کنیم چون زنده ایم . و هیچ چیز هیچ معنای خاصی ندارد به جز بودن . جهان هست ، انسان هست پس زندگی می کنیم هر چند سخت و پوچ . و روزی میمیریم بی اینکه اتفاق خاصی افتاده باشد . و فراموش می شویم شاید در کمتر از یک ساعت . فقط تنها مسئله مهم این است . در این دنیا باید برای زندگی خودت و زمانی که هستی تلاش کنی . . . حتی اگر لازم باشد که عاشق هم بشوی !

 

مشخصات کتاب :

نام کتاب : وداع با اسلحه

نویسنده : ارنست همینگوی

مترجم : نجف دریابندری

موضوع : رُمان

چاپ هفتم ١٣٨۵

ناشر : انتشارات نیلوفر

قیمت : ۴٨٠٠ تومان

 

پ . ن :

ــ در مورد ارنست همینگوی اینجا بخوانید


/ 0 نظر / 33 بازدید