014

 

یک جفت چشم آبی (رُمان)

تاماس هاردی

A Pair Of Blue Eyes

Thomas Hardy

 

زیبایی او در تمام منطقه زبانزد است و همه ی این زیبایی در دستها ، موها ، و به خصوص چشمهای آبی اش نمود دارد !

دختری روستایی به دور از همه ی قید و بندهای شهر نشینی و همچنین بدون تجربه ی چندانی در عشق در بیست سالگی بزرگترین حادثه ی زندگی اش را تجربه می کند !

عشق با بالهایی گشوده و ظاهری زیبا بر در خانه ی آنها می کوبد و .... او به دام می افتد !

یک تراژدی کلاسیک دیگر از نویسنده قهار قرن نوزدهم ، تاماس هاردی !

بی شک هاردی به عنوان یکی از افتخارات ادبیات کلاسیک انگلستان بشمار می رود .

تاماس هاردی متولد 1840 میلادی در ابتدا معماری را به عنوان حرفه ی خود برگزید زیرا که پدرش از معماران بنام انگلستان بود ! بعد از 16 سال و بعد از انتشار اولین رُمان اش به طور رسمی ادبیات را برای ادامه ی زندگی انتخاب کرد !

راه چاره های نومیدانه و زیر درخت گرین وود به عنوان اولین رمان هایش موفقیت چندانی برایش کسب نکردند اما هاردی توانست در سال 1872 با انتشار یک جفت چشم آبی نخستین موفقیت ادبی خود را در سطح جهان بدست آورد چرا که رُمان مذکور در نیویورک آمریکا فروشی بیشتر از انگلستان داشت !

تاماس هاردی در سال 1874 با اِما جیفورد ازدواج کرد و در سال 1928 در گذشت . جسد او را در کلیسایی در وست مینستر و قلبش را در مزار همسرش در گورستان استینسفورد به خاک سپردند !

خودم به شخصه رمان به دور از مردم شوریده و بازگشت بومی رو بهتر از یک جفت چشم آبی میدونم ولی این به معنی ضعیف بودن این رُمان نیست بلکه این فقط یک انتخاب از بین کارهای هاردی است .

در این کتاب پرداخت های تصاویر با جزئیات بسیار زیاد ممکنه کمی خواننده رو گیج کنه بنابراین توصیه می کنم که حتمن با آرامش و در سکوت کتاب رو بخونید و مطمئن باشید وقتی به صفحه 538 یعنی آخر کتاب می رسید احساس خوبی خواهید داشت !

 

 

 

مشخصات کتاب :

نام کتاب : یک جفت چشم آبی

نویسنده : تاماس هاردی

مترجم : فرشته خجندی

موضوع : رُمان

چاپ اول 1386

ناشر : نشر آسیم

قیمت : 5500 تومان


/ 0 نظر / 34 بازدید