017

 

بی بی یون ( فیلمنامه )

حسین پناهی

 

" کل اکبر : ... در گفتن ، هر کسی که چیزی قابل شنیدن داشته باشه بجز تفسیر کتب مقدسه ، از پیامبران با کتاب و بی کتاب نخواهد بود . در تجربه اما چیزهایی هست که تکرار مراحلش به گمانم محال باشد . برای کل اکبر «رفتن» غایته .. فقط رفتن ... هرگز به رسیدن نباید فکر کنم ... در جدالم با عقل ، روسیاه تناقضاتم که هنوز نتوانسته ام برایش جوابی پیدا کنم ... در فاصله ی برداشتن دو شاخه ی خشک ِ مرده ، مراقبم یه بوته بابونه را لگد نکنم ... کوره که بسته شد ، در فاصله ی خوردن یه استکان چایی ، می بینم قندم را مدیون سوزاندن استخوانهای درختانم !

درختانی که علم حرمت ِ بابونه ، ثابت می کنه برادران ِ ناتنی آدمیزادند ! کدام برادر حاضره خودش کربن بخوره تا اکسیژن ِ برادرش پیوسته به راه باشه ! ... درختان ! درختانی که گهواره اولین نگاه به جهان و تابوت آخرین نگاهمون به همون جهانه ! .... یک شب کابوسم ، هزار درخت بود که در ِ خانه ام را می زدند و شاخ و برگشونو ازم خواستن .... تا بیدار شدم ده بار مُردم و زنده شدم . به گمانم که هنوز هم مُرده باشم ( می خندد )

خانم معلم : این تضاد ، حل شدنی هست ؟

کل اکبر :  ها ، به آسونی .

خانم معلم : چجوری ؟!

کل اکبر : راه کج کردن و خمیازه کشیدن . "

 

 

بی بی یون (طولانی تر از فیلنامه ) . حسین پناهی . با بهانه ی ورود خانم معلمی به روستای بی بی یون وارد روستا می شود ، و بعد می توانید همه ی اتفاقات مهم روستا را دنبال کنید . روستایی دور افتاده با حداقل امکانات و کوچک که کدخدا دارد ولی همه برای رفع مشکلاتشان به زنی پناه می برند که در روستا به خاله معروف است ، حتی خود کدخدا !

کتاب با مقدمه ای از ویسوا واشیمبورسکا شروع میشود :" خنده دار بودن شعر گفتن را ، به خنده دار بودن شعر نگفتن ترجیح می دهم !" .

و بعد "صبح – خارجی – روستا" ، فیلنامه با نمایی از گله ی گاوهای الماس گاوپون شروع می شود ....  الماسی که تا پایان ماجرا حضور دارد ، ولی فقط حضور دارد و فقط مشغول چرای گاوهایش است با همان آواز محلیه همیشه گی اش .... به نظر من پناهی می خواد با قرار دادن الماس گاوپون در لابلای همه ماجراهای کوچیک و بزرگ داستان به مخاطب بگه که توی دله همه ی دردسرای دنیا یه الماس گاوپون هست که خیلی ساده تر از همه به زندگی نگاه می کنه ، فارغ از همه ی دردسرا !

 

باز هم متاسفانه چاپ این کتاب مربوط سال 1377 است و احتمالا به آسانی در دسترس نباشد. خودم که خیلی اتفاقی توی یه کتابفروشی و توی پایین ترین طبقه از لابلای کلی کتاب قدیمی پیداش کردم . اگر توی کتابفروشی دیدینش از دستش ندید !

 

مشخصات کتاب :

نام کتاب : بی بی یون

نویسنده : حسین پناهی

موضوع : فیلم نامه

چاپ اول 1377

ناشر : انتشارات الهام

قیمت : 4000 تومان


/ 0 نظر / 30 بازدید