بهترین کتابهایی که خوندم !

معرفی کتاب

032

 

سقوط (رُمان)

آلبرکامو 

The Fall

Albert Camus


هر انسان گواهی است بر جنایت همه انسانهای دیگر . 

 

 

اگر بشه چشمات رو ببندی، سبک بشی و با ریتم ملایم صدای جوب پر از برف آب شده بالا بری، بالا و بالا تر، و به لذت کلیشه ای رو به دوش بکشی. بعد از اوج این رویای ساختگی، خدای دست سازت یهو گوشه ی آستینت رو ول کنه و تو از لابه لای غباری که معلق بودنش رو به رخت میکشه سقوط کنی. شاید اینطوری بشه احساس مرد چهل و چند ساله ای رو فهمید که توی همین دنیای محدود به خط و نشون های مصنوعی، نقش "نویسنده" رو به عهده گرفت تا شاید بتونه چکیده ای از وجودش برای اثبات بقا رو در قالب کلمات سبک و سر سخت، روی کاغذهای کاهی حک کنه.

"سقوط" به دلیل واقعگرایی و سادگی بیان ، شاید در نگاه اول خسته کننده به نظر بیاد و خواننده رو دلسرد کنه. اما درک هدف از خوندن این کتاب خیلی به کمرنگ شدن این روند تحمیل شده به ذهن راحت طلب ما کمک میکنه.

"ژان باتیست کلمانس" ، وکیل بازنشسته ای که با شما (غریبه ای که به طور اتفاقی توی رستورانی به نام "مکزیکو سیتی" باهاش آشنا میشه) همصحبت و همسفر میشه و در طول این دویست صفحه کوچه پس کوچه های پاریس رو قدم میزنه. "سقوط" شاید داستان زندگی مایی باشه که قهرمان دنیا و قصه های کوتاه و بلند خودمون بودیم. برای مایی که چشممون رو به روی حقایق می بندیم که خودمون رو دوست داشته باشیم، جلوی آینه بریم و کفش هامونو واکس بزنیم تا قضاوت های شیرین رو به قیمت فراموش کردن واقعیت بخریم. ارتباطی که من با این کتاب برقرار کردم تا پنجاه صفحه ی اول، به کمرنگ ترین شکل ممکنه ادامه داشت، که بعدها متوجه شدم این به دلیل قلم مسحور کننده کامو بوده، و ظاهرا هدف این بوده که خواننده برای بهتر فهمیدن کتاب، شخصیت راوی رو به صورت یک مرد میانسال که مغرور و خودبزرگ بین و خسته کننده به نظر میرسه، بشناسه.که خب متاسفانه بعد ها فهمیدم خیلی ها به دلیل همین از خوندن کتاب دلسرد میشن بدون اینکه دنبال دلیلی برای ادامه دادن "مشخص ترین اثر کامو که حاوی آخرین پیامشه" بگردن. اما داستان مرد میان سال خودخواه: او بعد از یک شب که از روی یکی از پل های پاریس رد میشه و توجهی به زن سیاه پوشی که روی پل ایستاده نمیکنه، بعد از کمی جلو رفتن صدای برخورد جسمی رو با آب می شنوه و وقتی که به خودش میاد، برای قهرمان قصه هاش خیلی دیره که کاری بکنه. و بعد از این تجربه، کامو پرده از حقایق جالب و تلخی از زندگی برمیداره، که هر خط و هر جمله به جذابیت کتاب اضافه میکنه.

 

 آزاده عمرانی؛

 

 

قسمتهایی از متن کتاب در ادامه ی مطلب ...

 

نام کتاب : سقوط

نویسنده : آلبرکامو

مترجم : شورانگیز فرح

موضوع : رُمان

ناشر : انتشارات نیلوفر

سال چاپ 1391

قیمت :  4500 تومان

 


 

" ... من زندگی را دوست میدارم.، ضعف حقیقی من همین است. به حدی دوستش میدارم که از آنچه جز خود زندگی است هیچگونه تصوری ندارم. فکر نمی کنید که در این ولع به زندگی چیز عامیانه ای وجود دارد؟ اشراف نمیتوانند خود را ببینند، مگر با کمی فاصله نسبت به خود و زندگی خود. اگر ضرورت ایجاب کند جان می سپرند، شکسته شدن را به خم شدن ترجیح می دهند. ولی من خم می شوم، زیرا همچنان خودم را دوست میدارم... "

 

 

"...من گاه به اندیشه ی آنچه مورخان آینده درباره ی ما خواهند گفت فرو می روم. در مورد انسان امروزی یک جمله برای آنها کافیست. او زنا می کرده و روزنامه می خوانده است...بعد از این تعریف گویا اگر جسارت نشود  چیزی برای گفتن نمی ماند."

 

"من هر گز شب از روی پل نمی گذرم..این نتیجه ی عهدی ست که با خود بسته ام. آخر فکرش را بکنید که کسی خودش را در آب بیندازد . آن وقت از دو حال خارج نیست:یا شما برای نجاتش خود را در آب می افکنیدو در فصل سرما به عواقب بسیار سخت دچار می شوید ...یا او را به حال خود وامی گذارید. شیرجه های نرفته گاهی کوفتگیهای عجیبی به جا می گذارد. شب بخیر!"

 

   + محمد رضا محمدی مهر ; ۱٢:٤۱ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٢/۱/٢٤
comment نظرات ()