بهترین کتابهایی که خوندم !

معرفی کتاب

034

 

بعضی ها هیچ وقت نمی فهمن! (داستان کوتاه)

کورت توخولسکی

Eine auswahl aus seinen schriften

Kurt Tucholsky

 

 

بعضی ها هیچوقت نمی فهمن!

پشت این جلد مسخره یه کتاب خوب خوابیده!

این جمله ای بود از یکی از کتاب خوان ترین آدمهای این شهر، که البته واژه کتابخوار توصیف بهتری است. به توصیه همین دوست این کتاب رو خریدم و خوندم.

کتاب در مورد اتفاقهایی هست که انسانها به صورت روزمره با آنها در ارتباط هستند و یا از اخبار رسانه ها در جریان آنها قرار میگیرند. اما توخولسکی از زاویه دید دیگری به جز رسانه ها به اتفاقات نگاه می کند. نه اینکه سعی در متفاوت دیدن داشته باشد، که تنها به واقعیت اتفاقات و آدمها نگاه می کند. هر چیز را آنطور که واقعاً هست نشان می دهد نه آنطور که رسانه ها و ارباب قدرت از زاویه دید دلخواه خود نشان می دهند.

"تجلیل از یه نفر که تو جنگ کشته شده، یعنی به کشتن دادن سه نفر دیگه تو جنگ بعدی." – صفحه 43

توخولسکی در این کتاب درباره همه چیز صحبت می کند و حرف های جالب و قابل بحث زیاد می زند. او جنگ را یک نوع آدم کشی می داند، هر جنگی و به هر دلیلی.

توخولسکی دیدگاه جالیی هم در مورد آدمها دارد. همانطور که از نام کتاب پیداست او ریشه مشکلات بشری را در نفهمیدن واقعیت می داند که منجر به قوانین و حکومت و دین و فرزندان و ارتش و جنگ ... می شود.

 

" نذار ابهت هیچ آدم خبره ای تو رو بگیره .

اون بهت می گه که : « دوست عزیز، من بیست ساله که این کارمه! »

آدم ممکنه کاری رو بیست سال تموم هم غلط انجام بده ! "  - صفحه 42

 

" از بالا که نگاه کنی تقریباً این طوری به نظر میاد که:

همه دور هم می چرخن و پی چیزی می گردن!" – صفحه 74

 

این کتاب 92 صفحه ای شامل 33 داستان بسیار کوتاه است که غالباً دارای طنز گزنده ای هستند.

 

نام کتاب : بعضی ها هیچوقت نمی فهمن

نویسنده : کورت توخولسکی

مترجم : محمدحسین عضدانلو

موضوع : داستان کوتاه

ناشر : نشرافراز

سال انتشار : چاپ یازدهم - 1394

قیمت :  7500 تومان

 

   + محمد رضا محمدی مهر ; ۱۱:٤۸ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٥/٢/۱٩
comment نظرات ()

033

 

پدرو پارامو (رُمان)

خوان رولفو

Pedro Paramo

Juan Rulfo

رمان پدرو پارامو اثر خوان رولفو

گابریل گارسیا مارکز گفته‌است که بعد از نوشتن چهار کتاب اولش، به عنوان یک رمان‌نویس احساس کرد که متوقف شده‌است و کشف کتاب «پدرو پارامو» در سال ۱۹۶۱ زندگی او را تغییر داد و مسیر تألیف شاهکارش، «صد سال تنهایی» را به او نشان داده و هموار کرد.

 

یک رُمان سورئال از آمریکای لاتین که در تمام طول مسیر خواندنش در یک فضای خاکستری و دوزخ گونه قرار دارید. "پدرو پارامو" در واقع شخصیت داستان نیست، بلکه موقعیت جغرافیایی است که اتفاقات رُمان در آنجا می گذرد. پدرو پارامو ــ مالک سرزمین کومالا ــ با توجه به اینکه رهبر و بالاترین قدرت در سرزمین خود است، نسبت به سعادت و خوشبختی سرزمینش مسئول است، حال اما "پارامو" به معنی "منطقه متروکه" میراثی جز نیستی برای سرزمینش ندارد.

ُرم رمان بسیار پیچیده و از هم گسسته است و این امر به این علت است که داستان تماماً از خاطرات شخصیت هایی روایت می شود که انسانهای به مراتب بهم ریخته و آشفته ای هستند.

خوان رولفو در مصاحبه ای که در پایان کتاب ضمیمه شده است، کومالا (سرزمین ِ رُمان) را این‌طور توصیف می‌کند: «جایی که زندگان، اگر چیزی از آنان باقی مانده باشد؛ از مردگان متمایز نیستند. کومالا سرزمینی کسالت‌بار، چیزی بیش از گودالی در یک نقطه از چشم‌انداز دشت نیست، با این همه برای آنان که به دام افتاده‌اند گودالی سوزان میان تپه‌هاست که بر زغال‌های سوزان زمین، در دهانه دوزخ قرار دارد، جایی که تنها سایه‌ای از زندگی برجاست».

اما در میان این همه تاریکی و دوزخ، یک روزنه روشن هم در داستان هست. عشق! عشق پدرو پارامو به سوسانا خوان، محبتی عجیب که همچون یک جوانه کوچک بر بلندای یک درخت پیر و خشک شده جلب توجه می کند.

نکته آخر اینکه این رُمان از آن دست رُمانهایی است که شاید بعد از خواندن پنجاه صفحه از رُمان بازهم چیز زیادی از داستان دستگیرتان نشود. پس اگر تصمیم به خواندن یکی از رُمانهای ماندگار قرن بیستم دارید، کمی حوصله کنید.

 

 

نام کتاب : پدرو پارامو

نویسنده : خوان رولفو

مترجم : هوشنگ گلشیری

موضوع : رُمان

ناشر : نشر آفرینگان

سال انتشار : چاپ هفتم- زمستان 94

قیمت :  11000 تومان

 

 

پ . ن :

ــ حقیقتا از دیدن کامنتهای پست قبل شگفت زده شدم، و واقعاً از همه شما ممنونم!

   + محمد رضا محمدی مهر ; ۱٠:۳۸ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٥/٢/۱٤
comment نظرات ()

دوباره می سازمت وبلاگ...

سلام

نمی دونم هنوزم کسی اینجارو می خونه یا نه. منظورم به غیر از کساییه که از سرچ گوگل به اینجا میرسن، شاید کمی پر رو جلوه کنم ولی منظورم خواننده وفاداره.

آخه یکی نیست بهم بگه مرد ناحسابی شش ساله وبلاگو ول کردی به امان خدا و رفتی حالا دنبال خواننده وفادارم میگردی؟ اونم توو این وضعیت وبلاگستان فارسی که شبیه شهر متروکه فیلمهای آخر الزمانی شده!

ولی خب من بالاخره برگشتم، بعد از اون اتفاق تلخی که برای وبلاگ شعرم افتاد و شش ماه دست به هیچی نزدم، تا اینکه دوباره از صفر شروعش کردم، حالا امسال با یه اتفاق متفاوت برای من شروع شد. بیکار شدم!

اصل ماجرا که مهمم نیست اینه که تصمیم گرفتم سبک زندگی رو عوض کنم و در اولین حرکت طی یک اقدام انتحاری از کاری که داشتم اومدم بیرون و اردیبهشت رو با بیکاری شروع کردم. یک هفته اول اردیبهشت به کارهای شخصیم و فعالیت هام در شبکه های اجتماعی سر و سامان دادم و حالا وقت آزاد بیشتری دارم.

دو روز دیگه نمایشگاه کتاب شروع میشه و منم مثل سال گذشته لیست کتابهای نمایشگاه کتاب 95 رو در پست قبلی نوشتم. البته که همه شعر هستند. و این تنها یک دلیل داره، اینکه تصمیم گرفتم امسال همه کتابهای رُمانی که مدتهای زیادی در کتابخونه نخونده موندن رو از دم تیغ بگذرونم.

پس به امید طولانی شدن این بیکاری ! (دوست من، آمین نگو!)

به زودی با کتابهای 95 خدمت می رسم...

   + محمد رضا محمدی مهر ; ۸:٢٥ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٥/٢/۱٢
comment نظرات ()

لیست کتاب برای نمایشگاه کتاب 95

 

روند سالی یکبار به روز کردن اینجا اگر هر سال برقرار باشد، من راضی ام. با این وضعیت اسفناک کتاب نخواندن و کتاب نخواندن، همین سالی یکبار معرفی چند کتاب برای سر زدن به نمایشگاه کتاب هنوز کمی امیدوار نگهم می دارد.

امسال نمایشگاه کتاب از مکان هر سال جابجا شده و به جایی بیرون از شهر منتقل شده است. برای منِ پیاده مصلی بهترین جا بود برای نمایشگاه کتاب، ولی خب حتماً صلاح مملکت خویش خسروان دانند دیگه، ما که ندانیم!

بگذریم و بریم سر لیست کتابهای نمایشگاه 95. امسال هم مثل سال گذشته (همین پست پایینی) فقط کتابهای شعری که خبر انتشارشان را شنیده ام و با شناخت قبلی از شاعران تصور میکنم کتابهای ارزشمندی باشند را معرفی میکنم و در سایر حوزه های ادبیات شما را به لینک های پانوشت ارجاع می دهم:

1) تاریک - علیرضا روشن - نشر آبان

2) لوطی کشی - محمدرضا طاهری - نشر فصل پنجم

3) قزل آلای خال قرمز - مجید سعدآبادی - نشر نیماژ

4) گل سرخی در زد - سارا محمدی اردهالی - نشر چشمه

5) خُب - میثم بهاران - نشر فصل پنجم

6) صدای زنگ در آمد - رویا شاه حسین زاده - نشر نیماژ

7) کاخ سعدآبادی - مجید سعدآبادی - نشر شانی

8) ماه در کفش های کتانی - رویا باقری - نشر فصل پنجم

9) هزار سال سی سالگی - مهدیه لطیفی - نشر فصل پنجم

10) غریبه ای به غریبه ی دیگر - مجید سعدآبادی - نشر شانی

 

این لیست کوتاه در کنار کتابهایی که از پست قبل اگر خدای نکرده هنوز تهیه نکرده اید قرار می گیرد و بهانه می شود برای رفتن به نمایشگاه کتاب 95. 

 

پ.ن:

لینکهای مفید در خصوص معرفی کتاب که هنوز سرپا هستند و فعالیت میکنند :

ــ عقاید یک گرگ

ــ امروز لی لی چی میخونه ؟

ــ معرفی کتاب - فرانک

ــ کتابهایی که می خوانیم...

 

 

   + محمد رضا محمدی مهر ; ٩:٠۳ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٥/٢/۱٠
comment نظرات ()