بهترین کتابهایی که خوندم !

معرفی کتاب

020

 

بار هستی (رُمان)

میلان کوندرا

L'insoutenable legerete de l'etre

Milan Kundera


 

به نظر شما بار زندگی سبکه یا سنگین ؟

وقتی تاریکی بده و نور خوبه ... سختی بده و آسانی ... به نظر شما "سبکی" خوبه یا "سنگینی" ؟!

 

بار هستی نام رمانی از میلان کوندرااست که در سال ۱۹۸۴نوشته شده‌است. این کتاب که در سال ۱۹۶۸در پراگ در دورهٔ زمانی موسوم به بهار پراگمی‌گذرد، با مفاهیم فلسفی فراوانی سر و کار دارد. ترجمه لغوی نام اصلی آن سَبُکیِ تحمل‌ناپذیر هستی است.

کتاب به شرحی از وضعیت زندگی هنرمندان و روشنفکران چکسلواکیپس از بهار پراگ، یعنی پس از حملهٔ اتحاد شورویبه چکسلواکی، می‌پردازد. شخصیت اصلی کتاب «توماس» نام دارد. توماس که جراحی معروف است انتقادات فراوانی به کمونیست‌هایچک دارد و این موجب می‌شود که او شغل‌اش را از دست بدهد. دیگر شخصیت‌های مهم داستان «ترزا» (همسر توماس)، «سابینا» (نقاش، معشوقهٔ توماس )، و «فرانز» (استاد دانشگاه، معشوق سابینا ) هستند.

بار هستی در خلاصه دربارهٔ درک این موضوع است که تشخیص راه درست از راه غلط برای انسان غیرممکن است. به‌همین دلیل راه غلطی وجود ندارد و انسان مبرا از اشتباه است.

در سال ۱۹۸۸فیلمی انگلیسی از روی این کتاب ساخته شد. دانیل دی-لوئیس در نقش توماس، ژولیت بینوشدر نقش ترزا، و لنا الیندر نقش سابینا در این فیلم بازی کردند. کارگردان این فیلم فیلیپ کوفماناست

منبع : ویکی پدیا

 

"بار هستی )  یا سبکی تحمل ناپذیر هستی ) را شاید بتوان مشهورترین اثر میلان کوندرا دانست این کتاب در ایران هفده بار به چاپ رسیده است .

بار هستی تفکر و کاوش درباره زندگی انسان و فاجعه تنهایی او در جهان است .

 

<< چگونه بار هستی را به دوش می کشیم ؟ ایا " سنگینی " بار هول انگیز و " سبکی " آن دل پذیر است ؟>>

 

کوندرا مفاهیم فلسفی را در قالب رمان به نحوی مطرح می کند که خواننده کمتر متوجه این قضیه می شود آثار او از آن دست آثاری است که به واقع هیچ قسمت از کتاب را نمی توان حذف کرد . نویسنده داستان را به شکل غیر خطی روایت می کند و در بسیاری از مواقع مستقیما وارد داستان شده و با خواننده رو در رو صحبت می کند و تمام اینها به هیچ وجه آزار دهنده نیست . این کتاب را می توان بارها و بارها خواند و هر بار مطالبی جدید را کشف کرد.

 

<<بازگشت ابدی ، اندیشه ای اسرارآمیز است و نیچه با این اندیشه بسیاری از فیلسوفان را متحیر ساخته است : باید تصور کرد که یک روز همه چیز ، همانطور که از پیش بوده ، تکرار می شود و این تکرار همچنان تا بی نهایت ادامه خواهد یافت ! معنای این اسطوره نامعقول چیست ؟

 

خلاف اسطوره بازگشت ابدی این است : زندگی که به یکباره و برای همیشه تمام می شود و باز نخواهد گشت ، شباهت به سایه دارد ، فاقد وزن است و از هم اکنون آن را باید پایان یافته دانست و هر چند موحش ، هر چند زیبا ، و هر چند باشکوه باشد ، این زیبایی ، این دهشت و شکوه هیچ معنایی ندارد. اینها در خور اعتنا نیست ، همانطور که جنگ میان دو سرزمین آفریقایی در قرن چهاردهم هیچ چیز را در دنیا تغییر نداده است ، هر چند در این جنگ سی هزار سیاهپوست با رنج و مصیبت وصف ناپذیری هلاک شده باشند  

 

اندیشه باز گشت ابدی دورنمایی را نشان می دهد که در آن هر چیز آنطور که می شناسیم به نظر نمی آید و همه چیز بدون کیفیت ناپایدارش ظاهر می شود . این کیفیت ناپایدار ما را از دادن هر حکمی باز می دارد . آیا می توانیم آنچه را گذراست محکوم کنیم ؟ ابرهای سوخته غروب آفتاب بر همه چیز حتی گیوتین افسونی غم انگیز می تاباند . >>"

 

منبع : کتابهایی که می خوانیم

 

مشخصات کتاب :

نام کتاب : بار هستی

نویسنمیلان کوندرا

مترجم : پرویز همایون پور

موضوع : رُمان

چاپ بیستم 1388

ناشر : نشر قطره

قیمت : 5000 تومان


   + محمد رضا محمدی مهر ; ۱:۱٢ ‎ب.ظ ; ۱۳۸۸/٩/٢٥
comment نظرات ()

019

 

عقاید یک دلقک (رُمان)

هانریش بُل

Ansichten eines Clowns

Heinrich Theodor Böll


بعد از مدتهای طولانی بالاخره اینجا هم آپ شد . چند روزی که مریض بودم و توی خونه بودم فرصت کردم یه کتاب جدید بخونم . البته اون کتاب "عقاید یک دلقک" نبود . یکی از آثار میلان کوندرا بود که توی پست بعدی معرفی اش می کنم . عقاید یک دلقک رو شاید یک سال پیش بود که خوندم و تصورم این بود که معرفی اش کردم ولی کامنت دوستان باعث شد که متوجه تصور اشتباهم بشم و این شاهکار هانریش بُل رو هم به لیست کتابها اضافه کنم .

بریم سراغ معرفی کتاب :

به اعتقاد من, عصر ما تنها شایسته ی یک لقب و نام است:«عصر فحشا» . مردم ما به تدریج خود را به فرهنگ فاحشه ها عادت می دهند.

تصور کنید شما یک دلقک هستید ... یک دلقک واقعی ... با یک دماغ قرمز و گرد و دهانی تا بناگوش باز ... ساعت کاری تموم میشه و حالا شما دیگه دلقک نیستید ــ نباید باشید ــ ... حالا یه آدم معمولی ، عاشق ، پر کار ، بی دین ، با یه همسر کاتولیک که نمی تونید باهاش رسمن ازدواج کنید ... در ضمن شما مالوخولیا و سردرد هم دارید ... دلقک داستان شرایطی شبیه به این داره ... ماری ، به عنوان همسرش و به خاطر عقاید مذهبی اش اونو ترک می کنه و حالا دلقک قصه برای التیام بخشیدن به این رنج و درد و همچنین مالیخولیا و سردرد شدید به الکل پناه می بره ... اما " دلقکی که به مشروب و الکل پناه ببرد ، خیلی سریعتر از یک شیروانی ساز مست سقوط خواهد کرد." .... اینو خود دلقک میگه ... کمی که در داستان پیش برید متوجه میشید که شما دارید دنیای زشت اطراف رو از دید یک دلقک نگاه می کنید ... این دید گاهی شبیه یک دید فلسفی میشه ... تنها خوبیه این دلقک اینه که کاملن می دونه چه دردسرایی داره و حتی چه دردسرایی و از کجا و چه موقع ممکنه براش برسه ... دلقکی عاشق ، مست ، با یک پای زخمی ، بدون پول ، بدون همسرش ، بدون خانواده ، در شرایطی که روز به روز بدتر می شود ... استادانه شما را در غم خویش شریک می کند .

هانریش بل نویسنده کتاب برنده ی جایز نوبل ادبیات در سال 1972 شد .

 

مشخصات کتاب :

نام کتاب : عقاید یک دلقک

نویسنده : هانریش بُل

مترجم : محمد اسماعیل زاده

موضوع : رُمان

چاپ هفتم 1386

ناشر : نشر چشمه

قیمت : 3700 تومان

 

   + محمد رضا محمدی مهر ; ٥:٢٦ ‎ب.ظ ; ۱۳۸۸/٩/۱٦
comment نظرات ()