بهترین کتابهایی که خوندم !

معرفی کتاب

018

 

مرثیه ای برای یک رویا (داستان کوتاه)

قاسم طوبایی

 

این بار به جای معرفی کتاب

یه داستان کوتاه براتون می ذارم

که همین چند دقیقه پیش توی یه وبلاگ خوندمش !

از اون دسته داستانهای شاید به ظاهر بی سر و ته که من دوست دارم

امیدوارم شما هم خوشتون بیاد !

 

 

 

مرثیه ای برای یک رویا
REQUIM FOR A DREAM
dance me to the end of love...

 

 

برای خواندن داستان به ادامه مطلب مراجعه کنید ....


ادامه مطلب
   + محمد رضا محمدی مهر ; ۱٢:٢٥ ‎ق.ظ ; ۱۳۸۸/٦/٢۸
comment نظرات ()

017

 

بی بی یون ( فیلمنامه )

حسین پناهی

 

" کل اکبر : ... در گفتن ، هر کسی که چیزی قابل شنیدن داشته باشه بجز تفسیر کتب مقدسه ، از پیامبران با کتاب و بی کتاب نخواهد بود . در تجربه اما چیزهایی هست که تکرار مراحلش به گمانم محال باشد . برای کل اکبر «رفتن» غایته .. فقط رفتن ... هرگز به رسیدن نباید فکر کنم ... در جدالم با عقل ، روسیاه تناقضاتم که هنوز نتوانسته ام برایش جوابی پیدا کنم ... در فاصله ی برداشتن دو شاخه ی خشک ِ مرده ، مراقبم یه بوته بابونه را لگد نکنم ... کوره که بسته شد ، در فاصله ی خوردن یه استکان چایی ، می بینم قندم را مدیون سوزاندن استخوانهای درختانم !

درختانی که علم حرمت ِ بابونه ، ثابت می کنه برادران ِ ناتنی آدمیزادند ! کدام برادر حاضره خودش کربن بخوره تا اکسیژن ِ برادرش پیوسته به راه باشه ! ... درختان ! درختانی که گهواره اولین نگاه به جهان و تابوت آخرین نگاهمون به همون جهانه ! .... یک شب کابوسم ، هزار درخت بود که در ِ خانه ام را می زدند و شاخ و برگشونو ازم خواستن .... تا بیدار شدم ده بار مُردم و زنده شدم . به گمانم که هنوز هم مُرده باشم ( می خندد )

خانم معلم : این تضاد ، حل شدنی هست ؟

کل اکبر :  ها ، به آسونی .

خانم معلم : چجوری ؟!

کل اکبر : راه کج کردن و خمیازه کشیدن . "

 

 

بی بی یون (طولانی تر از فیلنامه ) . حسین پناهی . با بهانه ی ورود خانم معلمی به روستای بی بی یون وارد روستا می شود ، و بعد می توانید همه ی اتفاقات مهم روستا را دنبال کنید . روستایی دور افتاده با حداقل امکانات و کوچک که کدخدا دارد ولی همه برای رفع مشکلاتشان به زنی پناه می برند که در روستا به خاله معروف است ، حتی خود کدخدا !

کتاب با مقدمه ای از ویسوا واشیمبورسکا شروع میشود :" خنده دار بودن شعر گفتن را ، به خنده دار بودن شعر نگفتن ترجیح می دهم !" .

و بعد "صبح – خارجی – روستا" ، فیلنامه با نمایی از گله ی گاوهای الماس گاوپون شروع می شود ....  الماسی که تا پایان ماجرا حضور دارد ، ولی فقط حضور دارد و فقط مشغول چرای گاوهایش است با همان آواز محلیه همیشه گی اش .... به نظر من پناهی می خواد با قرار دادن الماس گاوپون در لابلای همه ماجراهای کوچیک و بزرگ داستان به مخاطب بگه که توی دله همه ی دردسرای دنیا یه الماس گاوپون هست که خیلی ساده تر از همه به زندگی نگاه می کنه ، فارغ از همه ی دردسرا !

 

باز هم متاسفانه چاپ این کتاب مربوط سال 1377 است و احتمالا به آسانی در دسترس نباشد. خودم که خیلی اتفاقی توی یه کتابفروشی و توی پایین ترین طبقه از لابلای کلی کتاب قدیمی پیداش کردم . اگر توی کتابفروشی دیدینش از دستش ندید !

 

مشخصات کتاب :

نام کتاب : بی بی یون

نویسنده : حسین پناهی

موضوع : فیلم نامه

چاپ اول 1377

ناشر : انتشارات الهام

قیمت : 4000 تومان


   + محمد رضا محمدی مهر ; ٢:٠٩ ‎ق.ظ ; ۱۳۸۸/٦/۱٥
comment نظرات ()